Vsi želimo uživati na zunanjem prostoru za sprostitev, druženje in uživanje. To terasa vsekakor nudi. Ker pa so terase zunaj, so izpostavljene različnim vremenskim vplivom, na primer dežju, soncu in snegu, to pa lahko omeji njihovo uporabnost. Da si zagotovimo zaščito in podaljšamo sezono uporabe, zato teraso velikokrat pokrijemo in nadstreški za terase so postali nepogrešljivi. V tem članku bomo izvedeli, kakšne so prednosti nadstreškov za terase, iz kakšnih materialov so lahko narejeni in spoznali, da so lahko izdelani v različnih slogih. Spoznali pa bomo tudi ključne dejavnike, ki jih moramo upoštevati pri izbiri pravega nadstreška za vaš dom.
Prednosti nadstreškov za terase
Glavna prednost nadstreška je vsekakor zaščita pred vremenskimi vplivi. Zaščitil vas bo pred vročim soncem, nenadnim dežjem, kar pomeni, da bo terasa uporabna v vseh pogojih. Na prostem zato lahko uživate poleti ali pa v jesenskih večerih. In ne bo vas skrbelo za udobje in vremenske razmere. Nadstrešek bo ščitil tudi vaše pohištvo in druge stvari, ki jih hranite na terasi, to pa bo podaljšalo življenjsko dobo teh stvari.
Poleg zaščite, imajo nadstreški za terase tudi estetsko vrednost. Pravilna izbira nadstreška dopolni arhitekturni izgled vašega doma, izboljša lahko videz hiše ali balkona. Dobro načrtovanje lahko torej doda sodoben ali tradicionalen pridih in oblikuje dom.
Materiali za nadstreške
Kadar se odločamo za nadstrešek, moramo zelo dobro razmisliti o materialu.
- Leseni nadstreški so zelo priljubljeni, ker imajo naraven videz in dodajo toploto prostoru. Leseni nadstreški za terase se lepo vključujejo v naravno okolje. Les sicer zahteva redno vzdrževanje, da ohrani svojo trajnosti in lepoto.
- Kovinski nadstreški, običajno iz aluminija ali jekla, so trpežni in odporni na vremenske razmere. So bolj modernega, industrijskega videza, zahtevajo pa tudi manj vzdrževanja v primerjavi z lesenimi nadstreški.
- Polikarbonatne plošče so lahke in trpežne. Običajno se zanje odločimo za streho. Prepuščajo svetlobo in ščitijo pred UV žarki. Primerne so za terase, kjer želimo zaščito in hkrati naravno svetlobot.
- Platneni nadstreški so zelo prilagodljivi in cenovno dostopni. Platno se lahko napne glede na potrebe, tako da je to bolj prilagodljiva zaščita. Ni pa to trajna in trpežna rešitev in tudi življenjska doba platna je kratka in ga je treba večkrat menjati.
Slogi nadstreškov
Poleg tega, da moramo paziti na material, ki ga bomo izbrali za izdelavo, je pomembno, da pazimo tudi na slog v katerem so nadstreški za terase narejeni. Najpogostejši slogi so na primer:
- Klasični nadstreški, ki so preprosti, simetrični in se ujemajo z večino domov. To je najpogostejša izbira za izdelavo nadstreška.
- Sodobni nadstreški so za modernejše hiše, imajo minimalistične linije in eleganten dizajn.
- Pergole so zadnja leta zelo želeni nadstreški za terase. Omogočajo prepletanje naravne svetlobe in sence. Velikokrat v njihovo zasnovo vključimo rastline in vzpenjavke. S tem se bolj povežemo z naravo.
- Zložljivi nadstreški so primerni za tiste, ki imate radi prilagodljivost. Taki nadstreški se zložijo, ko jih več ne potrebujete in ponovno raztegnete, če želite zaščito pred soncem ali dežjem.
Zaključek
Nadstreški za terase niso le praktični, ampak so tudi estetski dodatek, ki nam omogoča bivanje na prostem. Pravilna izbira materiala in sloga, bo ustvarila prijeten prostor za sprostitev in druženje.